

У Минску одржан самит ЕАЕС: Економски развој, осуда удара по Ирану и нови споразуми

Послије састанка у ужем формату, шефовима Русије, Белорусије, Казахстана, Киргизије и Јерменије придружили су се предсједници Кубе и Узбекистана – држава–посматрача при ЕАЕС, као и делегације Монголије и УАЕ.
Предсједник Белорусије Александар Лукашенко поручује да је ЕАЕС спреман за активну реализацију споразума о слободној трговини са Ираном. Такође додаје да су недавни удари САД и Израела по нуклеарним објектима Ирана грубо крше међународно право.
- У вашем отпору ви нисте сами - поручио је Лукашенко иранском руководству.
Додао је да ће учествовање Кубе у раду Савеза даће позитивне резултате, а ЕАЕС ће томе доприносити.
Обраћајући се предсједнику Узбекистана Шавкату Мирзијојеву, Лукашенко је истакао да очекују ову земљу да постане пуноправни члан Савеза.
- Ми увијек чекамо вас у ЕАЕС као пуноправног члана нашег Савеза. Бићемо томе веома радосни. У децембру ће вјероватно у Санкт Петербургу бити одржан неформални самит, а у 2026. у Астани слиједеће званично засједање - рекао је Лукашенко.
Током засједања Самита потписани су значајни документи, међу којима је Споразум о економском партнерству са Уједињеним Арапским Емиратима, који предвиђа укидање 85 одсто царина и дажбина на велики број роба.
Такође потписан је и привремени трговински споразум са Монголијом.
Предсједник Русије Владимир Путин састао се са престолонаслиједником и предсједником Извршног савјета емирата Абу Даби шеиком Халидом бин Мухамедом бин Заидом Ал Нахјаном.
Том приликом је рекао да нови споразум са УАЕ "доприноси хармонизацији и даљем проширењу трговинско-економских веза" и потврдио да је са предсједником УАЕ Мухамедом бин Заидом Ал Нахјаном у сталном контакту.
Путин је изразио наду да ће се са њим састати у августу или на самиту Русија – Лига арапских држава 15. октобра у Москви.
Такође је одржао билатералне разговоре са предсједником Узбекистана Шавкатом Мирзијојевим.
ЕАЕС је основан прије 10 година и обухвата Русију, Бјелорусију, Казахстан, Киргизију и Јерменију.
Савез има за циљ стварање заједничког простора за слободно кретање робе, капитала и радне снаге. Прошле године БДП држава чланица порастао је за 4,4 одсто, што је изнад глобалног просека од 3,3 процента.
Укупни БДП премашује 2,5 трилиона долара, а индустријска производња је увећана за 29,1 одсто, прије свега захваљујући заједничким инвестиционим пројектима.